Jaka papa na dach sprawdzi się najlepiej?
Papa to dość tani i trwały materiał na pokrycie dachu. Jedną z najważniejszych zalet papy jest długa żywotność – dobrej jakości papa może posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Jest to tworzywo o niewielkiej wadze, nie obciąża dodatkowo konstrukcji, a zatem doskonale sprawdza się podczas remontów. Wybierając papę, warto zwrócić uwagę na poszczególne części składowe.
Ten wielowarstwowy materiał składa się z:
- Foli adhezyjnej – zapobiega sklejaniu się rolki papy;
- Asfaltu – decyduje o odporności i żywotności pokrycia. Warto wybierać papę z asfaltu modyfikowanego wzmacnianego polimerami i elastomerami;
- Osnowa – warstwa nośna odpowiadająca za stabilność wymiarową. Warto zwrócić uwagę na gramaturę osnowy – im wyższa, tym papa będzie trwalsza. Najlepiej wybierać papy na osnowie z włókniny poliestrowej i tkaniny szklanej a unikać tektury i welonu szklanego.
Wierzchnią warstwę papy stanowi posypka mineralna, która tworzy ochronę przed promieniowaniem słonecznym i uszkodzeniami mechanicznymi. Im grubsza posypka, tym lepiej.
Rodzaje papy
Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje pap:
- Papy podkładowe – do spodnich warstw w wielowarstwowych pokryciach;
- Papy wierzchniego krycia – mogą być stosowane w układach jedno lub wielowarstwowych i stanowią warstwę wierzchnią;
- Papy specjalne – służą do tworzenia systemu kanalików wentylacyjnych, co zapobiega powstawaniu pęcherzy.
Do klejenia papy można zastosować lepik asfaltowy lub specjalne łączniki do podłoży betonowych. Niektóre papy mają właściwości samoprzylepne, ale najczęściej stosuje się papy termozgrzewalne, które łączy się poprzez zgrzewanie z użyciem rozgrzanego powietrza generowanego przez palnik. W ten sposób nadtapia się asfalt na spodniej warstwie papy i na zakładkach.
Papy są elastyczne i poddają się formowaniu, a więc sprawdzają się na dachach o różnych kształtach. Są odporne na ruchy konstrukcji, nie pękają i długo zachowują szczelność.